saBOTáž a Bunny wants to die

Absolventské projekty Tanečního a pohybového divadla a výchovy na JAMU

Dvě různá tanečně-pohybová představení v jeden večer. Eva Baláková a Emese Kovács Vám představí své režijně-choreografické debuty. Vedoucí ateliéru Doc. Mgr. Hana Halberstadt.

Emese Kovács: Bunny wants to die [Králíček chce umřít]

"Mnoho lidí si užívá být po smrti. Ale přitom nejsou skutečně mrtví. Jen se snaží z života vycouvat."

Proces vytváření projektu se konal ve třech zemích: v Bruselu v rámci stipendia Erasmus v tanečním studiu Danscentrumjette, v Brně na JAMU a v Maďarsku, kde je Emese rezidentkou uměleckého sdružení L1 Association v roce 2016.

Představení se zrodilo v úzké spolupráci s oběma tanečníky a je založeno na pohybovém výzkumu možných způsobů využití osobnosti účinkujících, vytvářní materiálu a následného odstupu. Materiály jsou zasazeny v dramaturgické linii tvořící poetickou vizi lidského stavu. Mezitím hledají odpovědi na následující otázky: Jaké jsou aspekty vlastní identity tanečníka na jevišti? Jak se může lidské tělo z masa a krve přiblížit stavu loutky, objektu? Jak může být pohybující se tělo vnímáno jako materiál? Jak může být vnímáno osobně, lidsky? Jak může tanečník skrýt sám sebe, uskromnit výraz, který vytváří napětí, ale otevírá cestu pro fantazii diváka? A v určitém bodě dojde k výbuchu, osobnost už se nemůže déle držet zpět. Je to ztráta kontroly, destrukce iluze, na což nejsme připraveni.

Tvůrčí tým

Účinkujíci, spoluautoři: Krisztina Szirtes, Ákos Kalmár
Hudba: Ádám Márton Horváth
Světelný designe: Ádám Márton Horváth
Foto: Sam Matysen
Režie: Emese Kovács
Vedoucí projektu: doc. Mgr. Hana Halberstadt

Podporovatelia: Janáčkova akadémia múzických umení v Brne, Danscentrumjette, Erasmus +, L1 Association, Workshop Foundation, SÍN Cultural Center, NKA, Emmi Väisänen

Eva Baláková, Jana Ryšlavá: saBOTáž

Pohybová road movie o přátelství a hledání správné cesty

Pohybová groteska jako návod, jak nesabotovat vlastní život, plná živé hudby, pantomimy, současného tance, humoru a bot. Dvě rozdílné duše, které se potkají na stejné cestě, přestože každá hledá něco jiného. Postupně najdou cestu k sobě a zároveň do sebe sama.

Tvůrčí tým

koncept: Eva Baláková
choreografie: Jana Ryšlavá, Eva Baláková
režijní spolupráce: Tomáš Sukup, Ondřej Beseda
hudba: Tomáš Rossi
scéna: Eva Baláková
obsazení: Eva Baláková, Jana Ryšlavá, Tomáš Rossi, Ondřej Beseda, Josef Doležal
světla: Adam Pěcha
zvuk: Lukáš Kocián, Stanislav Pa
vedoucí projektu: doc. Mgr. Hana Halberstadt

Inscenace vznikla na alternativní scéně Divadla loutek Ostrava v rámci projektu "přesčas" a spadá pod repertoár divadla.

Zpět

print Formát pro tisk

Kategorie: Archív aktualit