Lidé bez vlastností

Lidé bez vlastností

Maminčini mazánci si hrají v mikrokosmu elitního internátu, jako radostná čísla na kalkulačce. Ten kdo odmítá hrát tuhle rovnici, má to spočítané. Co s ním? Nezaslouží si trest? Je to pak ještě hra anebo nevinná šikana? Dospívání na prestižní škole, mezi nejlepšími z nejlepších, přece není žádná legrace. Zvlášť když musíte růst a stát se někým. Má-li tohle být opravdu příprava na život, jak říkají, musí existovat také nějaký náznak toho, co hledáme. Pomohou nám veliké oslavy národa, pokroku a Člověka? 

Inscenace Lidé bez vlastností je volnou adaptací románové prvotiny Roberta Musila Zmatky chovance Törlesse a jeho legendárního díla Muž bez vlastností. Ten na mnohé myšlenky z „Törlesse“ navazuje a rozšiřuje je. Rakouský spisovatel, esejista a dramatik v obou románech vytvořil index „lidí bez vlastností“, kterým intuitivně vycítil předválečnou atmosféru začátku 20. století, kdy padaly veškeré morální hodnoty a zodpovědnosti. V době narůstajícího fašismu se všechny snahy o získání bezpečnosti a společenského pořádku ukazují jako marné: logika, filosofie, matematika, jazyk. Zůstane jen zábavou součet lidských pudů, nejistot, laciné ezoteriky a iracionálních ideálů. Kdy jsme přišli o duši?

 

Tvůrčí tým

Autor: Robert Musil, Marek David a kol.

Překlad: Radovan Charvát, Anna Siebenscheinová

Režie: Marek David

Dramaturgie: Jakub Molnár

Scénografie: Adéla Szturcová

Světelný design: Barbora Jágrová

Pěvecká spolupráce: Petr Svozílek

Pohybová spolupráce: Adam Mašura

Zvuk: Sophie Bellová

Produkce: Anežka Hanáčková

Foto: Natálie Divincová

Foto plakátu: Ivka Trasová, Jakub Čáň

Video projekce: Jan Fuchs, Marek David

Dokument o inscenaci: Barbora Bachanová

 

Datum premiéry: 24. 2. 2022

Délka představení: 2 hodiny 30 minut s přestávkou

Počet repríz: 15

Hudba v představení užita na základě licence OSA

Velice se omlouváme, ale z důvodu technického řešení hlediště není toto představení bezbariérové.

Hrají

Studenti činoherního herectví: Milana Gorská, Tereza Havránková, Andrea Hodíková, Eliška Jechová, Martin Mihál, Kateřina Kornhäuserová, Adam Kořán, Tomáš Slabiňák,  Martin Urbaník, Jan Valeš, Karolína Vaňková   

Zpět

print Formát pro tisk

Kategorie: Sezóna 2021/2022